Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to stan, w którym organizm nie wytwarza lub właściwie nie wykorzystuje insuliny. Insulina to hormon, który pomaga organizmowi przekształcać cukier we krwi (glukozę) w energię.

Istnieją trzy główne typy cukrzycy:

  • Cukrzyca typu 1: Organizm nie wytwarza insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie przyjmować zastrzyki z insuliny, aby przeżyć. Cukrzyca typu 1 jest zwykle diagnozowana u dzieci, młodzieży lub młodych dorosłych. Wcześniej była znana jako cukrzyca młodzieńcza lub cukrzyca insulinozależna.
  • Cukrzyca typu 2: Organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub komórki nie wykorzystują insuliny we właściwy sposób. Ta forma cukrzycy zwykle występuje w wieku dorosłym, ale obecnie częściej występuje u dzieci i młodzieży. Cukrzyca typu 2 była wcześniej znana jako cukrzyca dorosłych lub cukrzyca insulinoniezależna.
  • Cukrzyca ciążowa: Ten typ cukrzycy występuje tylko w czasie ciąży. Mówi się, że kobiety, które nigdy wcześniej nie chorowały na cukrzycę, ale mają wysoki poziom cukru we krwi podczas ciąży, mają cukrzycę ciążową. Cukrzyca ciążowa zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, ale kobiety, które ją miały, są bardziej narażone na cukrzycę typu 2 w późniejszym życiu.

Cukrzyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, ślepoty i amputacji palców u nóg, stóp lub nóg. Osoby z cukrzycą mają również zwiększone ryzyko wystąpienia innych schorzeń, takich jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

Dobrą wiadomością jest to, że cukrzycę można kontrolować. Osoby z cukrzycą mogą prowadzić normalne, zdrowe życie poprzez dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych, aktywność fizyczną i przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami. Przy odpowiedniej opiece osoby z cukrzycą mogą również uniknąć lub opóźnić wystąpienie niektórych poważnych powikłań choroby.

Jeśli uważasz, że możesz mieć cukrzycę, skontaktuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Wczesna diagnoza i leczenie są ważne, aby zapobiec rozwojowi powikłań. diabetyk24.pl