Obróbka CNC

Źródło: https://karbocnc.pl/

Jak wygląda precyzyjna obróbka skrawaniem CNC i na czym polegają takie usługi?

Precyzyjna obróbka skrawaniem CNC obejmuje zróżnicowane usługi, których realizacją zajmują się eksperci naszej firmy Karbo CNC. Zapewniamy kompleksową obsługę wszystkich etapów realizacji zadań – począwszy od przygotowania projektu CAD/CAM i przez przygotowanie maszyn, aż do wykonania procesu obróbczego i uzyskania produktu końcowego. Z powodzeniem wykorzystujemy specjalistyczne maszyny i narzędzia do kształtowania różnych materiałów, uzyskując gotowe detale o pożądanych formach, właściwościach i wymiarach.

Tworzenie projektu

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie odpowiedniego projektu CAD/CAM, co polega na wykorzystaniu specjalnego oprogramowania do projektowania modeli elementów w oparciu o dokładne parametry techniczne – w tym pod kątem geometrii czy wymiarów. Ograniczeniem przy tworzeniu projektu są przede wszystkim możliwości zastosowanych maszyn CNC, a także właściwości obrabianego materiału. Nie bez znaczenia pozostają też pewne cechy oprzyrządowania, takie jak maksymalny rozmiar czy minimalna grubość części. Po utworzeniu projektu jest on eksportowany do formatu, który może być odczytany przez oprogramowanie maszyn przeprowadzających obróbkę CNC.

Ustawienie maszyny

Przed uruchomieniem programu konieczne jest odpowiednie przygotowanie maszyny do pracy. Na tym etapie obrabiany element musi być zamocowany w uchwytach roboczych, takich jak imadła czy wrzeciona. Kolejny etap polega na zamocowaniu niezbędnego oprzyrządowania, a następnie przeprowadzeniu konfiguracji. Po ustawieniu maszyny uruchamiany program CNC dostarcza jej niezbędne instrukcje. Na tej podstawie oprzyrządowanie realizuje konkretne działania i ruchy. Oprogramowanie nieustannie manipuluje pracą maszyny, aby wszystkie operacje przebiegały prawidłowo i zgodnie z docelowymi parametrami.