Jak być bardziej asertywnym?

Bycie asertywnym jest ważne, ponieważ pokazuje innym, że jesteś silny i pewny swoich umiejętności i jest to lepsze niż bycie pasywnym. Jeśli prowadzisz bierny styl życia, ludzie będą przechodzić nad Tobą do porządku dziennego, a inni będą mieli wrażenie, że nie mogą ufać Twoim opiniom i pomysłom, ponieważ nie mówisz o sobie. Jak jednak stać się bardziej asertywnym?

Pierwszym krokiem do bycia bardziej asertywnym jest zrozumienie, czym jest asertywność. Asertywność to umiejętność stanięcia w swojej obronie bez łamania jakichkolwiek własnych zasad czy moralności, to także umiejętność stanięcia w obronie innych, którzy mogą tego potrzebować. Na przykład, jeśli ktoś poprosi cię o zrobienie czegoś, co nie jest częścią twojego zakresu obowiązków, powinieneś być w stanie powiedzieć mu “nie” bez poczucia winy lub zła z tego powodu, ale nadal zachować szacunek wobec niego przez cały czas. Ponadto, kiedy jesteś asertywny w stosunku do innych, będą oni reagować pozytywnie w stosunku do Ciebie i dadzą więcej szacunku w zamian. Dodatkowo:

-Nie przepraszaj za bycie asertywnym – to nie znaczy, że jesteś niegrzeczny czy nieczuły. Oznacza to, że jesteś w stanie wyrazić siebie i powiedzieć innym, czego potrzebujesz.

-Wyrażaj się jasno i zwięźle – używaj zdań typu “ja”, aby mówić o swoich pragnieniach i potrzebach (np. “Chciałbym wyjść dziś wieczorem”, a nie “Zawsze chcesz zostać w domu”).

-Bądź gotów stanąć w swojej obronie w spokojny sposób – bycie agresywnym lub pasywnie agresywnym zawsze przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie https://catchlife.pl/ .