Świece gromnicze

Gromnica to wielka świeca woskowa. Wykorzystuje się jej podczas pewnych uroczystości w Kościele rzymskokatolickim. Przede wszystkim połączona jest natomiast z jednym spośród najdawniejszych w chrześcijaństwie świąt – chodzi o Ofiarowanie Pańskie. W Polsce uroczystość owa jest opisywana określeniem święta Matki Bożej Gromnicznej. Nabożeństwa odbywają się 2 lutego. Wtedy wierni dają do kościoła gromnicę, jaką kapłan święci. Po pobłogosławieniu świecę zabiera się do domu.

Świeca do Chrztu – po co kupuje się świecie gromniczne do Chrztu Świętego?

Każdy mały winien mieć ze sobą świecę do Chrztu Świętego kupioną poprzez Ojca Chrzestnego. Świeca na Chrzest Święty zyskuje przesłania świętego w czasie, gdy jest zapalona. Zapalenie świecy podczas Chrztu Świętego oznacza włączenie niemowlęcia do grupy wyznaniowej. Owa wspaniała tradycja znaczy też zapalenie w nim głębokiej wiary. Za utrzymanie tego światła oraz wzmacnianie ciekawości wiary odpowiedzialni są Rodzice Chrzestni. Innym sakramentem, w jakim stosujemy gromnicę jest Pierwsza Komunia Święta.

Świece gromniczne z wosku pszczelego lub parafiny – jakie dobrać?

Parafina wykorzystywana do produkcji świec występuje nierzadko jako artykuł uboczny podczas rafinacji ropy naftowej. Jest to najpopularniejszy materiał stosowany do wyrobu świec. Wosk pszczeli, jak wiemy, jest wydzieliną stosowaną poprzez pszczoły do budowy plastrów, w jakich składają miód oraz rozwijają młode. Wosk jest w rozmaitych kolorach, więc świece gromnicze z niego zrobione mogą mieć barwę od cytrynowej do brunatnej. Świeca woskowa opalając się nie emituje dymu, daje przyjemny prosty zapach, pali się dłużej aniżeli świeca parafinowa.