Długa podróż – jak często powinni się zmieniać kierowcy?

Jednym z największych pytań za długimi jazdami samochodem jest to, jak często powinieneś się zatrzymać i wypuścić kierowcę z fotela kierowcy. Anegdotycznie usłyszysz, że co dwie lub trzy godziny to dobra zasada, ale ile z tego jest oparte na rzeczywistej nauce?

W jednym z badań przeprowadzonych przez Departament Zdrowia Psychicznego w Royal Hospital for Neuro-disability w Putney w Anglii naukowcy stwierdzili, że po dwugodzinnej sesji jazdy zdolność osoby do koncentracji i skupienia uwagi zaczyna gwałtownie spadać. W innym badaniu przeprowadzonym przez Institute for Highway Safety w Wirginii naukowcy stwierdzili, że przeciętna osoba dorosła może pozostać skoncentrowana i czujna nawet przez trzy godziny.

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać sprzecznością, oba badania mówią o tym, że ludzie mają różne zdolności – tak, niektórzy mogą prowadzić samochód dłużej bez konieczności robienia przerw niż inni. Powód tych rozbieżności nie jest jasny: albo chodzi o to, jak dobrze dana osoba była wypoczęta przed rozpoczęciem podróży, albo o to, jak dobrze radzi sobie z poziomem stresu podczas jazdy. Niezależnie od tego, większość zgadza się, że trzy godziny to mniej więcej tyle, ile można bezpiecznie jechać, zanim będzie się potrzebować czegoś więcej niż tylko przerwy. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://beautyride.pl/ .