Jak sprawdzić hamulce przed dłuższą podróżą?

Sposób sprawdzenia hamulców przed długą podróżą zależy od tego, czy Twój samochód ma hamulce tarczowe czy bębnowe. Ale bez względu na to, jaki rodzaj hamulców ma Twój samochód, omówimy tutaj wszystkie podstawy, abyś mógł wyruszyć w drogę ze świadomością, że Twój samochód i jego pasażerowie są w bezpiecznym stanie.

W przypadku hamulców tarczowych, być może zauważyłeś, że zaciski z czasem stają się mniej szczelne, ponieważ ulegają zużyciu. To normalne, ale ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli są one na tyle luźne, aby poruszać się o więcej niż milimetr, istnieje szansa, że ich części mogą faktycznie dotknąć klocków hamulcowych i spowodować opór. 

Można to naprawić, regulując zaciski tak, aby ponownie przylegały do klocków hamulcowych bez żadnego pola manewru. Aby to zrobić, otwórz nadkole i poszukaj gniazda klucza imbusowego na każdym zacisku – tam włożysz narzędzie (w niektórych pojazdach może być potrzebna przedłużka). Przekręć klucz imbusowy o 1/4 do 1/2 obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby go poluzować, a następnie wyciągnij go prosto z gniazda; powtórz ten proces ze wszystkimi czterema zaciskami. Następnie ponownie włóż każdy klucz imbusowy o 1/4 do 1/2 obrotu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby dokręcić go z powrotem na miejsce. Więcej o motoryzacji znajdziesz na stronie https://teamuto.pl/ .