Fotowoltaika – jak zastąpić węgiel przy użyciu krzemu?

Słońce jest ostatecznym i najważniejszym źródłem energii. Jego promienie można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej w dużych ilościach za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Na czym polega sposób wytwarzania ogniw fotowoltaicznych i jakie są ich najważniejsze właściwości?

Panele słoneczne są wykorzystywane w energooszczędnych projektach związanych z energią odnawialną. Są najbardziej produktywnym źródłem energii elektrycznej. Średnia żywotność ogniw słonecznych wynosi około 20 lat, ale można je wielokrotnie odnawiać.

Nie powinniśmy myśleć o panelach słonecznych jako o jedynym źródle energii elektrycznej. Inne źródła, takie jak turbiny wiatrowe i elektrownie wodne, mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej na większą skalę. Fotowoltaika najlepiej sprawdza się na wsiach i w średniej wielkości gospodarstwach domowych

Każda fotowoltaika różni się od innych powierzchnią, wydajnością i grubością. Wszystkie wykonywane są z półprzewodników o różnej strukturze w zależności od ich funkcji i zastosowania. Ta różnorodność powoduje powstanie szerokiej gamy projektów, które wymagają ustawienia różnych parametrów dla każdego typu lub komponentu, który jest wykorzystywany do konkretnego celu lub zastosowania.

Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z krzemu krystalicznego.

Ogniwa monokrystaliczne są najbardziej niezawodnymi i wydajnymi dostępnymi obecnie źródłami energii. Inny rodzaj to ogniwa polikrystaliczne, które posiadają nieco mniejszą wydajność. Ostatnim typem i najtańszym są ogniwa amorficzne o wydajności około 10%. magazyn energii