Źródło: pixabay.com/lukasbieri

Poznaj zawody przyszłości

Wkraczając w drugą dekadę XXI wieku, stoimy w obliczu kryzysu zatrudnienia. Miejsca pracy, które tradycyjnie stanowiły siłę napędową naszej gospodarki, znikają, zastępowane przez automatyzację i sztuczną inteligencję. Niektórzy eksperci uważają, że doprowadzi to do masowego bezrobocia, ale inni sądzą, że stworzy to nowe możliwości dla osób, które potrafią się dostosować i nauczyć nowych umiejętności. Jeśli interesują cię kwestie związane z rynkiem pracy, to sprawdź portal bastille.pl

Na jakie zawody będzie największe zapotrzebowanie w przyszłości? Ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych? Jakie miejsca pracy powstaną? Co jest potrzebne, aby odnieść sukces w tych zawodach? I jak się przygotować, aby odnieść sukces?

Zawody przyszłości

Jeśli jesteś lekarzem, księgowym lub prawnikiem, to jest całkiem jasne, jaki masz zawód. Jednak co z zawodami przyszłości?

Czym będziesz się zajmował, jeśli jesteś rolnikiem, który hoduje żywność w magazynie? Jeśli jesteś inżynierem, który projektuje budynki za pomocą robotów? Jeśli jesteś projektantem gier wideo, który tworzy gry dla zestawów słuchawkowych rzeczywistości wirtualnej.

Najlepszym sposobem na udzielenie odpowiedzi na te pytania jest przyjrzenie się, czym dzisiejsze zawody różniły się od tych wykonywanych w przeszłości. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić: Można przyjrzeć się, jak z biegiem czasu zmieniała się technologia lub jak ewoluowały trendy w branży. Można też zastanowić się, jak na przestrzeni czasu zmieniały się nasze potrzeby i pragnienia społeczne.

Niezależnie jednak od tego, jakie podejście wybierzesz, jedno jest pewne: za 20 lat Twoja praca będzie inna niż dziś. I choć niektóre zawody mogą stać się przestarzałe, ponieważ technologia uczyni je zbędnymi, inne mogą doświadczyć gwałtownego rozwoju, ponieważ nowe technologie pobudzą popyt na ich usługi – tak jak smartfony stworzyły nowe miejsca pracy dla twórców aplikacji i marketingowców mobilnych w ciągu ostatniej dekady.