Rozdzielnice elektryczne – niezawodne urządzenia sterujące instalacją elektryczną

W każdym domu, biurze czy instytucji jest jedno miejsce, które szczególnie wpływa na funkcjonowanie instalacji elektrycznej. Odpowiada za przesyłanie energii, jej przetwarzanie i rozdzielenie jej na konkretne obwody. Profesjonalne rozdzielnice elektryczne to podstawa funkcjonowania każdego systemu energetycznego dla danego obiektu. Odpowiedni wybór popularnej „skrzynki elektrycznej” oddziałuje na stabilność sieci i bezpieczeństwo użytkowników.  

Gdzie warto montować rozdzielnicę? 

Podczas projektowania instalacji w pomieszczeniach często pada pytanie, w jakim miejscu będzie działała rozdzielnica. Tak naprawdę istnieją dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń. Natynkowe rozdzielnice elektryczne zawiesza się bezpośrednio na ścianie. Są łatwe w montażu i pasują do dowolnych powierzchni. Czasami zajmują więcej miejsca i mogą nieco popsuć estetykę. W takich przypadkach wykorzystuje się je w mniej uczęszczanych pomieszczeniach – na korytarzach lub w garażu. Z kolei rozdzielnice podtynkowe umieszcza się w specjalnie przygotowanych wnękach, gdzie nie burzą widoku. Wybiera się je częściej także ze względu na dużą swobodę w instalacji. 

Jakie urządzenie wybrać do pomieszczeń, a jakie na zewnątrz?

Ze względu na stopień ochrony rozdzielnice elektryczne https://elektryk-sklep.pl/producent-weidmuller-11112 podzielono na różne rodzaje urządzeń. Skrzynki oznaczone kodem IP 31 to produkt przeznaczony do zamontowania w środku budynków, w miejscach suchych i wolnych od wilgoci. Jeśli rozdzielnica posiada typ IP 54, to można ją trzymać na zewnątrz – również w miejscach narażonych na pylenie lub działanie wody.