Źródło: pixabay.com/geralt

W jakie umiejętności warto inwestować?

Skills of the future to źródło informacji dla przemysłu i rządu, pozwalające określić, ustalić priorytety i rozwijać umiejętności ważne dla przyszłej gospodarki. Zawiera on interaktywną mapę, która pozwala użytkownikom zobaczyć, które umiejętności są najbardziej istotne dla ich regionu lub sektora. Mapa pozwala również na filtrowanie według rodzaju umiejętności, poziomu wykształcenia i kraju. Sprawdź portal manux.pl i dowiedz się więcej! 

Skills of the Future ma pomóc pracodawcom i decydentom zrozumieć, jakie umiejętności będą potrzebne w różnych sektorach gospodarki w przyszłości. Ma on na celu wsparcie bardziej świadomego podejścia do planowania zatrudnienia poprzez przedstawienie aktualnego i przyszłego zapotrzebowania na umiejętności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Umiejętności przyszłości

W ciągu ostatnich kilku lat umiejętności, na które będzie zapotrzebowanie w przyszłości, ulegały szybkim zmianom.

“Wymagania dotyczące umiejętności w poszczególnych zawodach szybko się zmieniają” – mówi Carl Benedikt Frey, profesor na Uniwersytecie w Oksfordzie i współdyrektor Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) w Niemczech. “Widzieliśmy to na przykładzie programowania komputerowego, które stało się znacznie ważniejsze dla wielu zawodów”.

Frey twierdzi, że istnieje kilka szerokich wymagań dotyczących umiejętności, które prawdopodobnie pozostaną aktualne:

  • Zarządzanie ludźmi: Ponieważ coraz więcej zadań staje się zautomatyzowanych, firmy będą potrzebować pracowników, którzy potrafią kierować i zarządzać swoimi współpracownikami i członkami zespołu. Obejmuje to wszystko, od zarządzania zapasami po kierowanie zespołami programistów.
  • Komputeryzacja: “Komputery będą wszędzie” – mówi Frey. “Będą wbudowane we wszystko, co robimy, niezależnie od tego, czy są to nasze samochody, czy domy”.
  • Nauka, technologia, inżynieria i matematyka (STEM): Oczekuje się, że w tych dziedzinach nadal będzie następował wzrost, tak jak w ostatnich dziesięcioleciach – po prostu nie będzie on już tak szybki, jak kiedyś.