Wady i zalety zapisywania danych w chmurze
Każdy użytkownik komputera, szczególnie osoby, dla których jest on narzędziem pracy, stanął kiedyś przed dylematem, gdzie najlepiej przechowywać dane. Dysk twardy oraz nośniki danych, jak wszystkie mechaniczne urządzenia, może się popsuć. Coraz częściej więc zapisuje się informacje w chmurze. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Dlaczego warto zapisywać dane w chmurze?
Wyobraźmy sobie sytuację, że pracujemy nad rozprawą magisterską. Tekst jest już na ukończeniu, gdy nagle w gniazdku, do którego przypięty jest komputer, zachodzi poważne zwarcie i… komputer pada, a nasze dane przepadają. Co wtedy możemy zrobić? Kiedy już opanujemy chęć wyrzucenia przypalonego komputera przez okno (albo wyskoczenia razem z nim), możemy jedynie zacząć pisać od nowa. Każdy, komu przytrafiła się utrata danych, nie popełni więcej takiego błędu. To główny powód, dla którego dane zapisujemy w chmurze – bezpieczeństwo.
Czy to rozwiązanie ma wady?
To rozwiązanie nie jest jednak idealne. Jeśli trzymamy w wirtualnej przestrzeni wszystkie dane, nawet chwilowy brak dostępu do Internetu może nam utrudnić pracę. Dane w dłuższej perspektywie chroni chmura serwer jednak może chwilowo paść, pozostawiając nas bez potrzebnych plików. Może to skomplikować naszą pracę, a także narazić na koszty.
Jaka jest najbezpieczniejsza opcja?
Najlepiej decydować się zatem na rozwiązania łączone, czyi trzymać historię danych w chmurze, a to, nad czym aktualnie pracujemy, także (ale nie tylko!) na dysku. Jeśli już wybraliśmy rozwiązanie, jakim jest chmura serwer musi być ponadto sprawdzony i pewny. Wybierajmy więc takie firmy, które mają ugruntowaną pozycję na rynku i które dają gwarancję, że dane nie znikną.