Właściwości i rodzaje zamknięcia sejfu

Sejf spełnia bardzo ważną funkcję – chroni nasze dobra osobiste. To mogą być dokumenty, biżuteria, pieniądze, weksle czy inne papiery wartościowe, cenne dla nas urządzenia i przedmioty.

Sejfy można podzielić ze względu na różne kryteria. To może być klasa sejfu, rodzaj zamknięcia albo miejsce montażu.

Sejfy znajdują się w budynkach użyteczności publicznej, np. bankach i firmach, ale też w prywatnych domach i posesjach. Bez względu na miejsce, muszą być solidne i dawać niemal 100 proc. pewność, że cenne dokumenty, rzeczy, biżuteria lub inne przedmioty nie dostaną się w niepowołane ręce.

Sejfy antywłamaniowe i ognioodporne

Ten rodzaj sejfów posiada masywną konstrukcję. W przypadku pożaru sejf wykonany z blachy, topi się, a nie pali. Temperatura musi być jednak bardzo wysoka. W przypadku niewielkiego pożaru, nie ma zagrożenia utraty zawartości sejfu.

Sejfy o wysokiej klasie antywłamaniowej i odporności na ogień, są dużo cięższe, niż sejfy o klasie niższej. Bardzo trudno taki sejf przenieść w inne miejsce i złamać w nim wszystkie zabezpieczenia.

Rodzaje zamków w sejfie

Standardowym wyposażeniem sejfu jest zamek kluczowy. To wersja klasyczna, ekonomiczna i bezawaryjna. Należy tylko właściwie przechowywać klucz, by nie znalazł się w posiadaniu osób trzecich. Drugim typem jest zamek szyfrowo-mechaniczny. Podobnie jak zamek na klucz, jest bezawaryjny. Należy się nauczyć obchodzenia z takim zamkiem, gdyż jego obsługa wymaga spokoju i cierpliwości. Najłatwiejsze w obsłudze są zamki elektroniczne. Nie ma tutaj żadnego klucza, jest za to kod do otwarcia sejfu. Kod sejfu jest zmienny, można go zmienić w każdej chwili. Jeżeli wewnętrzne zasilanie sejfu zawiedzie, można go podpiąć do zasilania zewnętrznego. Obecnie zamki elektroniczne są w zasadzie bezawaryjne.