Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamy na paznokciach mogą być dość uciążliwe. Plamy te nazywane są leukonychią i pojawiają się z powodu oddzielenia płytki paznokciowej od bocznej ściany łożyska paznokcia.

Co powoduje te białe plamy na paznokciach?

Istnieje kilka powodów, dla których te plamy mogą się pojawić. Najczęstszą przyczyną jest uraz, zwłaszcza jeśli dotyczy on rąk danej osoby, ponieważ używa ona swoich rąk znacznie częściej niż stóp. Może to być również spowodowane przez niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca lub egzema, które będą zazwyczaj występować w miejscach, gdzie ręka jest częściej używana, takich jak opuszki palców lub wokół łożyska paznokcia. Inną częstą przyczyną jest słabe krążenie w dłoniach i stopach, co sprawia, że są one zimniejsze niż powinny. Może się to zdarzyć u osób, które mają cukrzycę, zespół Raynauda lub zapalenie stawów. Osoby ze słabym krążeniem również muszą starać się chronić swoje dłonie przed zimnem

Te plamy mogą również wystąpić z powodu niektórych leków, takich jak antybiotyki lub leki przeciwzapalne. Niektóre kobiety doświadczają tych białych plamek w okolicach miesiączki, ale nie ma się czym martwić, chyba że zauważysz krwawienie pod paznokciami. Mogą one wskazywać na anemię lub jakieś zakażenie lub chorobę. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli tak się stanie. Więcej urodowych porad znajdziesz na stronie https://diysy.pl/ .