Jaki wpływ na nasz organizm ma zimna kąpiel?

Istnieje tak wiele wspaniałych korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych wynikających z brania zimnej kąpieli, ale dla niektórych osób pomysł tak niskiej temperatury kąpieli wydaje się być bolesny lub nieszczęśliwy. 

Co dzieje się wewnątrz Twojego ciała, kiedy wchodzisz do tej chłodnej wody? Po pierwsze, naczynia krwionośne w skórze zwężają się, aby uniemożliwić ucieczkę ciepła. Najważniejsze jest jednak to, że twój mózg uwalnia noradrenalinę, neuroprzekaźnik, który sprawia, że serce pompuje szybciej, podnosi ciśnienie krwi i rozszerza drogi oddechowe w płucach. To wyzwala wzrost tętna i ciśnienia krwi, jednocześnie wysyłając falę tlenu do mózgu, aby zapobiec omdleniu. Więc co to oznacza dla Ciebie? Oznacza to, że możesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z zimnej kąpieli – a przynajmniej niektórymi z nich.

Efekty są niemalże natychmiastowe: w ciągu 30 sekund od wejścia do lodowatej wody, doświadczysz wzrostu tętna nawet o 20 uderzeń na minutę (pozostaje ono podwyższone przez około pięć minut). Wzrasta również ciśnienie krwi, ale tylko nieznacznie – o około dziesięć punktów po dwóch minutach. Im dłużej przebywasz w wodzie, tym większe są te efekty. Efekt końcowy: więcej bogatej w tlen krwi pompowanej przez całe ciało i docierającej do wszystkich zmęczonych mięśni. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://beasmetics.pl/ .