Panele słoneczne i najważniejsze informacje o nich
Panele słoneczne odpowiadają za zamianę słonecznego promieniowania na ciepło. Jego nośnik to nic innego jak przygotowany specjalnie roztwór glikolu oraz wody. Krąży on bezpośrednio w instalacji całego zespołu. Panele słoneczne w ten sposób pozwalają nie tylko na samo ogrzewanie wody w mieszkalnym budynku, ale mogą być także wykorzystywane w sposób wspomagający do ogrzewania naszego domu. Panele słoneczne dzielą się na próżniowe rurowe, kolektory płaskie, jak i próżniowe płaskie.
Kolektory próżniowe płaskie to koszt od 1400 złotych. Działają one z użyciem specjalnego podciśnienia, które to pozwala na zminimalizowanie straty ciepła właśnie z promieniowania. Z kolei kolektory płaskie wyróżniają się absorberem. To od niego właśnie jest rozprowadzane ciepło do instalacji, która to jest odpowiedzialna za ciepłą użytkową wodę. Cena kolektorów próżniowych rurowych zaczyna się od 1300 złotych. Ich zaletą jet wychwytywanie promieniowania rozproszonego. Co to znaczy? Jest to światło, które się przebija przez warstwę chmur. Produkuje się je z rur szklanych.
Wiele osób myli niesłusznie panele słoneczne z panelami fotowoltaicznymi. Czym się różnią? Różnią się one występowaniem takiego zjawiska jak stagnacja. Zjawisko to występuje tylko i wyłącznie w panelach słonecznych. Na czym ono polega? Jeśli korektor nie oddaje przez dany czas ciepła w zasobniku do cieszy to panel niestety może ulec poważnej awarii. Należy mieć to na uwadze. Wybór powinien być świadomy.